SigmaNEST
SigmaNEST

SimTrans: İmalat Veri İşlem Yönetimi

SimTrans; SigmaNEST ile MRP sistemleri, sipariş girişi veya diğer yönetim yazılım sistemleri arasında bir köprü görevi gören çevrimiçi işlem yöneticisidir. SigmaNEST normalde kullanılan bilgisayarlarda yüklüyken SimTrans genellikle büyük sunucularda, merkezi server sistemlerinde ya da ana bilgisayarlarda kuruludur. SimTrans nereye kurulu olursa olsun iki sistem arasındaki işlem yöneticisi olarak görev yapmaktadır.

Özellikleri:

 • SigmaNEST ile bir işletme sistemi arasında iletişim bağlantısını sağlar.
 • SigmaNEST içerisine parça, sac, plaka gereksinimlerini gerçek zamanlı olarak alır.
 • Otomatik olarak 2D veya 3D CAD dosyalarını yerleştirilmeye hazır SigmaNEST parçalarına dönüştürür.
 • İş emirlerinin tamamlanması, malzeme tüketim seviyeleri gibi sipariş sürecinin farklı aşamalarındaki bilgileri iş yönetim (ERP/MRP) sistemlerine aktarır.

Avantajları:

 • Standart veri tabanı biçimi (SQL) iş sisteminin herhangi bir ara yüzünün kullanımına izin verir.
 • TZT, CSV ve diğer yaygın ortak veri giriş dosya uzantıları ile uyumludur.
 • 40’ dan fazla kullanıma hazır işlem türleri
 • Toplu iş dosyalarını çalışmaları için tetikleyebilir.
 • Kurulu, eğitim ve danışmanlık hizmetleri uzaktan bağlantıyla veya firma içerisinde verilebilir.

Yararları:

 • Kesintisiz sipariş işleme ve veri akışı
 • Gereksiz veri aktarım süreçlerini ve olası insan hatalarını ortadan kaldırır.
 • Siparişlerin zamanında yetiştirilmesini sağlar.
 • Otomatik veri girişi
 • Ölçeklendirilebilir çözüm: SimTrans şirketlerinizin ihtiyaçlarına göre büyüyebilir.

SigmaMRP: Eksiksiz Üretim Kaynak Planlaması

İmalat sanayisinin özel ihtiyaçları için geliştirilen SigmaMRP, firma içi departmanlarda veya firma dışında gerçekleştirilen iş süreçlerinin, müşteri ve tedarikçilerin, malzeme ve hammadde envanterinin yönetildiği, iletişimlerin kesintisiz yapılabildiği Üretim Kaynak Planlama (MRP) sistemidir.

Ayrıca iş emri, envanter, iş planlama ve ilerleme izleme özellikleri ile kalan atıkların kontrolü, yönetilmesi ve gelecekte tekrar kullanılması gibi işlemleri de kolayca yönetir.

SigmaMRP, üreticilerin gereksinimleriyle birlikte genişletilebilen paketlere sahip uygun fiyatlı ama çok güçlü bir MRP sistemidir.

Geleneksel MRP Sistemlerinden Daha Fazlası

Geleneksel MRP sistemleri eski iş akış proseslerini devam ettirirler, pahalıdırlar ve zaman alıcı uygulamalarla şirketlere çok fazla zaman kaybettirirler. Ayrıca yeterince esnek olmayan kuralları firmalardaki süreçlerin yönetilmesini hayli zorlaştırır.

SigmaMRP’ nin geliştirilmesi imalat ve profil sektörünün bir numaralı iş yönetimi yazılımı olma hedefiyle 2005 yılında başlatılmıştır. SigmaMRP’ de bugün en esnek iş yönetimi paketi mevcuttur.

Load Manager

Fabrika ortamında üretim programını iyi yönetmek, yeni işleri kazanmanın ve doğru zamanda doğru makine ile üretim esnekliğini sağlamanın anahtarıdır. Gelecekte kazanılan ve kaybedilen işler arasındaki fark fabrikadaki üretim ortamının iyi yönetilmesi kadardır.

SigmaNEST Load Manager kesim tezgâhlarındaki iş yükü yönetimi ve üretim planlaması için tasarlanmıştır ve eksiksiz fabrika kontrolü sağlayarak fabrikasyon sorunları ve üretim darboğazlarını çözmede yardımcı olur. Load Manager ile üretim iş akışına kolayca ulaşılabilir, makine iş yükleri dengelenebilir ve sorunları ortadan kaldırmak için işler diğer uyumlu tezgâha yeniden atanabilir. SigmaNEST’ in diğer tüm modüllerinde olduğu gibi Load Manager’ ı kullanmak da çok kolay ve hızlıdır.

Load Manager, çok basit bir ara yüzde programın numarasını, malzeme tipi ve kalınlığını, belirlenen makine ve tahmini çalışma zamanını gösterir.

İş Planlama:

Makineler bir grup altında toplanarak “ortak makine” grupları altında birleştirilir ve nesting programlamaları bu gruptaki makinelere atanıp tekrar diğer makineye atanması sağlanabilir. İş planları interaktif bir grafik ara yüzde saatlik, günlük, haftalık veya aylık olarak anlık olarak görüntülenebilir. Sürükle –Bırak yöntemi ile programları kolayca makinelere atayabilir veya değişiklik yapabilirsiniz. Ayrıca liste görünümü sayesinde makinelere atanmış programların bir listesini de anlık olarak görebilirsiniz.

Tahmini kesim süresi grafik ekran üzerinde renkli bir zaman bloğu olarak temsil edilmektedir. Operatör işi başlatma sinyalleri SigmaNEST Color Offload ekranında görüntülenir. İş planları fabrika içerisindeki makine durumunu gösterecek şekilde gerçek zamanlı olarak güncellenir. İşler kolayca atanıp, makinede başlatılabilir veya atamalar değiştirilebilir ve nesting içerisindeki parçalar izlenebilip görüntülenebilir.

Yüklemeler

Load Manager dinamik iş ilerleme süreçlerinin takibi için grafiksel interaktif ara yüz içerisinde görüntüleme ve işlerin yeniden düzenlenmesini sağlar. İşlerde çakışma olduğunda, ekranda renk kodlu uyarılar göstererek işlerin yeniden atanmalarını ve çakışmanın önlenmesini sağlar.

SigmaNEST yalnızca bir nesting yazılımı değildir. Load Manager, Color Offload, SimTrans ve SigmaMRP gibi genişleyebilir modülleri ile SigmaNEST tüm fabrikasyon yönetime uygun çözümler sunar.

SigmaNEST Color Offload

Bir fabrikada farklı iş emirlerini karıştırarak tezgâhlara iletmek zamandan ve malzemeden tasarruf sağlarken, tezgâh boşaltmaları ve parça sıralamaları sırasında yapılabilecek hatalara neden olabilir.

SigmaNEST Color Offload modülü, iş emirlerine göre parça renklendirmesi ve gruplama yaparak parçalar arası karışıklığı ortadan kaldırır. Aynı zamanda tezgah operatörünün kesilen parçalarda kalite sorunu varsa, bu parçaları etiketleyebilir. Bu şekilde hatalı/ kalitesiz parçalar reddedilir ve otomatik olarak gelecekteki yerleşimler için yeni bir düzenlemeye girer.

Aynı plaka üzerinde kesilmiş karışık iş emirlerine ait parçalar için Color Offload modülü bir çok avantaja sahiptir:

 • Parçalara benzersiz gruplar atayarak sıralamayı kolaylaştırır.
 • Reddedilen parçalar yeniden nesting yapılmak üzere otomatik olarak sipariş sistemine aktarılır.
 • Reddedilen parçalara yorum ve notlar eklenebilir.
 • Tamamlanan iş parçaları ve reddedilen parçaların ayrıntıları raporlanabilir.
 • Kullanımı kolay ve basit ara yüz.

SigmaNEST Color Offload modülünün kolay kullanım özelliğinin yanında bir de e-Reports özelliği sayesinde kâğıt kullanmadan raporlar oluşturabilme özelliği vardır. Parçalar için ayrı ayrı etiketleme özelliği sayesinde envanter update edildiği zaman otomatik güncelleme sayesinde etiketlerdeki bilgilerin doğruluğu anlık olarak sağlanır.

SigmaNEST Color Offload modülü ile birlikte Load Manager modülünü de kullanarak firmalar iş yüklerini en iyi zamanlamaya göre planlarken, renkli grafik alan sayesinde program listelerini, parça detay bilgilerini ve ölçülerini inceleyebilmek mümkündür.